Nowości

Laboratorium snu: Inteligentne szkło w środowisku medycznym

2015-03-04 09:03:33

W ramach współpracy z niemieckim instututem Franhofer-MOEZ, Franhofer IWS oraz naukowcami z Carl Gustav Carus University Hospital jesteśmy w trakcie badań nad wpływem światła na pacjentów ze zdiagnozowaną depresją czy zaburzeniami snu. W tym projekcie odpowiadamy za stworzenie inteligentnego szkła, które będzie automatycznie wyczuwało i reagowało na  nastrój człowieka w oparciu o przeprowadzone analizy.j

Polisomnografia, zwana także badaniem snu, to badanie mające na celu zdiagnozowanie zaburzeń snu. Polisomnografia rejestruje fale mózgowe, poziom tlenu we krwi, częstość akcji serca i oddychania, a także ruchy oczu i nóg w trakcie badania. Metoda ta jest również bardzo pomocna w diagnostyce zaburzeń oddychania, neurologicznych i ruchowych, które mogą wystąpić w czasie snu. Ponadto, aby pomóc zdiagnozować zaburzenia snu, polisomnografia może być wykorzystana w celu dostosowania planu leczenia.

Podatność systemu okołodobowego względem fazy selektywnego przesuwania przez określone czasowo działanie światła ma szerokie znaczenie dla leczenia zaburzeń depresyjnych i faz snu. Najważniejszym czynnikiem kształtującym rytm okołodobowy jest światło. Padając na siatkówkę oka, wpływa na czynność zegara biologicznego, który z kolei synchronizuje wszystkie układy organizmu. Zegar biologiczny komunikuje się z resztą organizmu za pomocą melatoniny, której wydzielanie przypada na okres ciemności. W ten sposób za pośrednictwem zegara biologicznego i melatoniny rytm światło–ciemność synchronizuje rytm naszego funkcjonowania do 24 godzin. W leczeniu zaburzeń rytmu okołodobowego bardzo istotne znaczenie ma pamiętanie o kluczowej roli światła w regulacji zegara biologicznego.

Strategia leczenia zaburzeń depresyjnych sezonowych i niesezonowych jest podobna. W depresji zimowej wielkość fazy koreluje z postępem stopnia poprawy nastroju i w optymalnym momencie terapii światłem może być określona względem rytmu dobowego zamiast czasu słonecznego. Oprócz wykorzystania monoterapii, terapia światłem w obu badaniach ambulatoryjnych i szpitalnych wskazuje, że przyspiesza ona remisję niesezonowej depresji w połączeniu z lekami.

Nasze zadanie - Inteligentne szkło

Inteligentne szkło, mające wspomóc te wszystkie objawy może być sterowane automatycznie. Oznacza to, że będzie można tak je zaprogramowane, aby włączyć lub wyłączyć je w określonych porach dnia. System ten może zostać podłączony do czujników ciała, wykrywając objawy senności lub po wykryciu niskiego poziomu światła w pomieszczeniu. Alternatywnie może być zintegrowany z czujnikami ruchu, włączane na pilota, lub poprzez standardowe przełączniki światła.

Share